Jak płacić mniej za ogrzewanie w bloku?

Dwukanałowy termometr do monitorowania temperatury kaloryfera i podzielnika ciepła


Oprócz oczywistych sposobów oszczędzania ciepła opisywanych na wielu różnych stronach są jeszcze dwa sposoby na to jak płacić mniej za ogrzewanie w bloku.

Jednym ze sposobów jest montaż elektronicznej głowicy termostatycznej. Jeśli nie wiesz co to jest i jak działa poszukaj w google takich fraz:

  • elektroniczna głowica termostatyczna,
  • Danfoss głowica elektroniczna,
  • głowica termostatyczna wifi,
  • inteligentna głowica tuya zigbee,

To super urządzenie, które można zprogramować w taki sposób, że w określonych porach dnia lub tygodnia możemy ustawić temperaturę wyższą, a w godzinach nocnych albo w godzinach kiedy jesteśmy w pracy mocno obniżyć temperaturę w mieszkaniu. Problemem jest to, że cena tych urządzeń wzrosła w ostatnim czasie prawie o 100%. Dodatkowo coraz trudniej jest znaleźć autonomiczne głowice, które bez dodatkowych bramek, aplikacji w telefonie jesteś w stanie samodzielnie zaprogramować. To dodatkowo podwyższa koszty jakie trzeba ponieść na tego typu urządzenia. Jeśli musisz kupić 4 takie głowice po około 200-250zł to koszt robi się spory i zastanawiasz się, czy dzięki tym urządzeniom zaoszczędzisz aż tyle. Oczywiście jeśli już posiadasz takie głowice to warto z nich korzystać, dobrze je zaprogramować, a po zaprogramowaniu monitorować temperaturę kaloryfera i samego podzielnika. Głowica ma swoje czyjniki temeperatury, ale one mierzą temperaturę na zaworze, a nie na podzielniku, a to temperatury na podzielniku sprawiają, że naliczane są impulsy.
Zanim przejdziemy do omówienia konkretnego urządzenia, które umożliwi nam monitorowanie temeratury grzejnika i podzielnika kilka słów o tym jak działa podzielnik ciepła i co tak właściwie zlicza i kiedy.

Jak działa podzielnik ciepła

Podzielnik to urządzenie elektroniczne zamontowane mniej więcej w połowie wysokości i szerokości kolaryfera. Nie wdając się w techniczne szczegóły urządzenie wyposażone jest w dwa termometry. Jeden mierzy temperaturę kaloryfera, a drugi umieszczony przy zewnętrzenj części obudowy mierzy "tzw. temperaturę otoczenia". Oczywiście nie jest to prawdą, ponieważ temeratura otoczenia jest dużo niższa niż ta mierzona przez podzielnik, ponieważ ten drugi czujnik jest umieszczony około 3 cm od mocno grzejącego kaloryfera. Tutaj kluczowym jest zrozumienie kiedy podzielnik zlicza impulsy (tak, impulsy zgodnie z wlasnym algorytmem ponieważ podzielnik nie wskazuje temperatury, nie mierzy zużycia w dżulach, zlicza impulsy, które są bezwymiarowe.) Podzielnik rozpoczyna naliczanie jednostek, gdy temperatura powierzchni grzejnika jest wyższa od 23°C oraz gdy różnica temperatur między powierzchnią grzejnika, a powietrzem mierzonym przez drugi wewnętrzny termometr przekracza 4,5°C. Szybkość naliczania uzależniona jest przede wszystkim od temperatury grzejnika. Im temperatura jest wyższa tym szybciej podzielnik zlicza impulsy.

Monitorowanie temperatury kaloryfera i podzielnika ciepła

Niezależnie od tego czy posiadasz głowice termostatyczne o których wspomniałem wcześniej czy też nie, warto monitorować temperaturę kaloryfera i podzielnika ciepła w takich miejscach, które mają bezpośredni wpływ na ilość zliczanych impulsów. Tutaj z pomocą przychodzi dwukanałowy termometr (dwa czujniki DS18B20), które mocujemy bezpośrednio na kaloryferze w okolicach podzielnika i na samym podzielniku (np. taśmą izolacyjną - ważne jest aby nie uszkodzić podzielnika). Tutaj też ważna uwaga, podzielnik wyposażony jest w wiele zabezpieczeń, dlatego nie polecam jego otwierania, zalewania wodą itp. Wszystkie tego typu działania są rejestrowane przez podzielnik. Dlatego zachowaj szczególną ostrożność montując czujnik temperatury do podzielnika. Zrób to tak, aby na koniec sezonu grzewczego można go było bez problemu zdemontować i nie pozostawić na samym podzielniku żadanych śladów.

Mając już wiedzę w jaki sposób podzielnik zlicza impulsy oraz urządzenie do rejestracji temeratury na kaloryferze jesteś w stanie tak ustawić głowicę zaworu grzejnika, aby kaloryfer grzał a ilość zliczanych przez podzielnik impulsów była jak najmniejsza. Dzięki temu jesteś w stanie sporo zaoszczędzić na rachunkach za centralne ogrzewanie jednocześnie nie przymarzając do podłogi.

Przykład danych zarejestrowanych przez czujniki temperatury przedstawia poniższy wykres. Wykres dostępny jest przez przeglądarkę internetową. Termometry dokonują pomiaru temepratury co 5 minut. Urządzenie do prawidłowej pracy wymaga połączenia z WiFi z dostępem do internetu aby móc przesyłać dane na serwer oraz zasilacza np. ładowarki do telefonu z wejściem microUSB.

Więcej informacji na temat tego urządzenia znajdziesz tutaj Zdalny termometr wifi





Produkty dostępny jest na:

Jesteś zainteresowany tym produktem? Napisz do nas - email znajdziesz w stopce strony.